Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana pozwala zarabiać nieduże kwoty na świadczeniu usług lub sprzedaży towarów bez rejestracji działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana – zasady

Aby skorzystać z działalności nierejestrowanej, trzeba spełnić jednocześnie trzy warunki:

  • miesięczny przychód nie może w żadnym miesiącu przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2022 roku wynagrodzenie to wynosi 3010 zł brutto. Miesięczny przychód w działalności nierejestrowanej nie może zatem przekroczyć 1505 zł brutto miesięcznie.
  • osoba chcąca skorzystać z działalności nierejestrowanej nie mogła prowadzić działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy
  • działalność, która miałaby być prowadzona jako nierejestrowana, nie może wymagać posiadania koncesji, licencji lub pozwolenia

Uruchomienie działalności

Rozpoczęcie działalności nierejestrowanej nie wymaga zgłoszenia tego faktu do żadnego rejestru, takiego jako Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) czy Krajowy Rejestr Sądowy (KRS).

ZUS

W związku z brakiem zgłoszenia do rejestru, działalność nierejestrowana nie rodzi obowiązku odprowadzania żadnych składek ubezpieczeniowych do ZUS. Dotyczy to więc tak składek zdrowotnych, jak i społecznych.

PIT

Inaczej sytuacja wygląda w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Działalność ta nie podlega zwolnieniu z podatków – należy więc odprowadzać je do właściwego urzędu skarbowego. Robi się to jednak nie w okresach miesięcznych czy kwartalnych, jak przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Wystarczy uwzględnić dochody z działalności nierejestrowanej w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36.

Chcesz więcej takich informacji? Wejdź na naszego naszego bloga!

Źródła Informacji: isap.sejm.gov.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl, Inf. własna
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *